Dobré rady a tipy

Technologie Nofrost - chladírenská technika, mrazící zařízení
NOFROST
Profesionální kvalita chlazení - odtávání již nikdy více!

U přístrojů NoFrost jsou mražené produkty mraženy pomocí ochlazeného cirkulujícího vzduchu. Vzdušná vlhkost je odváděna ven, tudíž se potraviny nepokrývají námrazou. Přístroje se v pravidelných intervalech automaticky odmrazují a zůstávají tedy vždy bez námrazy. Použitím efektivních kompresorů ve spojení se speciální elektronikou jsou tyto přístroje nejen komfortní, ale i energeticky úsporné.

Pokud chcete, aby vám vaše chladnička sloužila co nejlépe a neměla vyšší spotřebu než je nutné, mám pro vás pár dobrých rad:

1. PRAVIDELNÉ ODMRAZOVÁNÍ MRAZÍCÍHO PROSTORU

Pokud se neprovádí pravidelné odmrazování, snižuje se mrazící výkon.Také se zvyšuje spotřeba elektrické energie, kompresor je více namáhán, a tím se mu zkracuje životnost.
U kombinovaných chladniček se v chladící části provádí odmrazování automaticky při každém vypnutí termostatu či elektronické regulaci. Mrazící prostor je ideální odmrazit jednou za 6 měsíců. Chladničky jednodvéřové, které mají mrazící schránku (výparník), je ideální odmrazit jednou za 14 dní. Pokud si koupíte kombinovanou chladničku nebo mrazák s označením NOFROST, tak vám práce s odmrazováním zcela odpadá, tyto přístroje se odmrazují automaticky včetně mrazícího prostoru.

2. PRAVIDELNÉ ČIŠTĚNÍ KONDENZÁTORU

Pokud se neprovádí pravidelné čištění kondenzátoru, snižuje se celkový výkon spotřebiče.Také se zvyšuje spotřeba elektrické energie, kompresor je více namáhán, a tím se mu zkracuje životnost.
Kondenzátor je výměník tepla, který je u většiny chladniček a mrazniček umístěn na vnější zadní stěně spotřebiče (černé trubky). U chladniček NOFROST je tento kondenzátor umístěn v prostoru u kompresoru. Na kondenzátoru se uchycuje prach, tím se méně ochlazuje. Doporučuji čištění 1x za rok. U chladniček vestavěných (zabudovaných) je toto čištění velmi důležité. Některé chladničky a pultové mrazáky tento kondenzátor mají zabudovaný do pláště. Tím vám odpadá veškerá práce s čištěním.
Díky tomu, že prach usazený na kondenzátoru je suchý, doporučuji k čištění použít vysavač s kartáčem a čištění je jednoduchá záležitost. Kartáčem odstraňujete prach a zároveň ho odsáváte. Doporučuji toto provádět při odmrazování, mrazák je prázdný, a tím je snažší manipulace se spotřebičem.

3. ČIŠTĚNÍ ODTOKOVÉHO ŽLÁBKU

Tento žlábek se nachází u kombinovaných chladniček v chladící části na zadní stěně. Voda, která protéká při odmrazování, obsahuje látky, které se usazují v otvoru, a tím dochází k ucpání. Ucpání také může způsobit obal potravin (mikroténový pytlík, papír), kousky potravin. Čištění je individuální, doporučuji 1x za dva roky. Chladničky NOFROST mají tento žlábek zabudovaný a k ucpávání dochází vyjímečně. Zde je však čištění servisní záležitostí.

Důležité funkce a pojmy

Při výběru ledničky nezáleží jen na značce, ale i na funkcích, které spotřebič zvládá. V popisu se můžete setkat s mnoha pojmy, přičemž stejná funkce může být u každého výrobce označena jinak.

Automatické odmrazování - v ledničce je automaticky regulována teplota, která zamezuje vzniku námrazy.
Beznámrazový systém (no frost, frost free) - v mrazničce obíhá vzduch, který optimálně rozloží chlad v celém prostoru, snižuje vlhkost a na potravinách ani na stěnách nevzniká námraza. Nemusí se odmrazovat, jsou však hlučnější a mají vyšší spotřebu.
Kapacita zmrazení - udává, kolik kilogramů potravin zvládne mrazák během 24 hodin zmrazit.
Klimatická třída - udává, pro jaké okolní teploty je lednička vyrobena. Označuje se písmeny. Třída N je pro vnější teplotu 16 až 32 °C, SN pro 10 až 32 °C, ST pro 18 až 38 °C a T pro 18 až 43 °C.
Ventilátor (multi airflow, aircooler) - vzduchovým kanálem v zadní části se rozvádí studený vzduch v celém prostoru chladničky, kde se pak udržuje stejná teplota. Díky tomuto systému se po každém otevření chladničky rychleji obnovuje uvnitř nastavená teplota.
Antibakteriální ochrana - stěny chladničky jsou potaženy vrstvou sloučenin na bázi stříbra, které zabraňují rozšíření a růstu bakterií, mikrobů a plísní, čímž udržují potraviny déle čerstvé a zamezují šíření zápachu. Tuto funkci najdete pod označením AgION, Nano silver, Koblend, Bacteria safe system, Anti Bacteria filter...
Superchlazení (coolmatic) - v chladicí části je možné pomocí této funkce nastavit nižší teplotu. Využívá se hlavně při vložení většího množství potravin. Po zchlazení se lednička automaticky přepne na původní teplotu.
Supermrazení (frostmatic) - rychlé, úspornější zmrazení; stisknutím tlačítka se teplota prudce sníží, a jakmile jsou potraviny zmrazené, mrazák se automaticky přepne na běžnou provozní teplotu.
Nulová zóna - prostor, ve kterém je udržována teplota blízká nule. U některých ledniček je možné regulovat vlhkost. Uchová ovoce, zeleninu, maso a ryby až třikrát déle čerstvé než v běžné chladničce. Označuje se jako Multi Fresh, Biofresh, BioSafe, Longfresh...
Varovný signál - zvukem nebo blikáním světla upozorní, že dveře lednice či mrazáku zůstaly pootevřené nebo že se zvýšila vnitřní teplota.
Displej - ukazuje teplotu, která je uvnitř chladničky či mrazničky. Luxusní modely využívají velký displej jako televizi či připojení k internetu.
Party mode - funkce, která umožňuje velice rychlé zchlazení nápojů v mrazničce. Například lahev vína se zchladí za 30 minut bez nebezpečí, že by praskla. Na správnou teplotu upozorní zvuková signalizace.
Prázdninový režim - před odjezdem na dovolenou je možné snížit výkon chladničky. Uvnitř je udržována teplota 12 °C, trvanlivé potraviny se nezkazí.

K tomu, aby lednice skutečně sloužila, je nutné dodržovat některá pravidla. Například spotřebič nelze postavit kamkoli do místnosti. Také je nutné ledničku pravidelně odmrazovat.

1. Najděte pro ledničku vhodné místo

Ideální je umístit chladničku i mrazák do studenějšího prostoru, nikoli blízko zdroje tepla, například radiátoru nebo sporáku. Důležitý je dostatečný prostor za ledničkou, odkud odchází teplo. Bez dostatečného odvětrání se zvýší spotřeba elektrického proudu a snižuje životnost spotřebiče. U vestavěných přístrojů se už s odvětráním počítá.

2. Nechlaďte zbytečně

Vnitřní teplota chladničky by měla být nastavena na termostatu přibližně na 5 °C. Není třeba chladit na maximum, tato teplota pro uchování potravin stačí a její snížení o dva stupně znamená zvýšení spotřeby až o 15 procent. V mrazničce by měla být teplota -18 °C.

3. Dávejte potraviny, kam patří

Ideální je mít ledničku naplněnou asi ze 70 procent. Všechny potraviny mají mít uvnitř své místo: kvůli optimálnímu zchlazení i proto, aby při hledání nezůstávaly dveře dlouho otevřené - provoz se tím prodražuje.
Do dolní části chladničky patří ovoce a zelenina (je tu teplota asi 2 °C), do střední části maso, ryby, uzeniny, sýry, máslo (kolem 5 °C), poličky nahoře (asi 10 °C) jsou určené pro uchování vařených jídel. Ve dveřích je prostor na lahve a polička na vejce.

4. Hotová jídla uzavřete do nádob

Jídlo, které snadno načichne nebo vydává intenzivní vůni, má být uloženo v uzavřených nádobách či igelitových sáčcích. Potraviny by se také neměly dotýkat zadní stěny, aby nezmrzly a nenavlhly.
Potraviny z mrazáku je také dobré nechat rozmrznout v ledničce. Chlad vystupující ze zmrazeného zboží ochlazuje ostatní jídlo a lednička se nemusí tak často zapínat.

5. Odmrazujte včas

Mrazničku je nutné přibližně dvakrát ročně odmrazit. Pokud nevlastníte mrazničku, která nenamrzá, námraza by přitom neměla být silnější než půl centimetru, kompresor potom častěji zapíná a spotřeba se výrazně zvyšuje.

6. Při odmrazování dodržujte správný postup

Několik hodin před odmrazováním mrazničky nastavte termostat na maximum nebo na supermrazení, aby potraviny bez úhony přežily dobu pro odstranění námrazy a čištění. Věci z mrazáku dejte dočasně do chladničky nebo na jiné chladné místo, kde je přikryjte dekou.
Pro urychlení lze postavit do mrazničky hrnec s teplou vodou (maximálně do 50 °C!) a plastovou škrabkou odlupovat led. Po umytí vnitřku mrazničku zapněte na nejvyšší stupeň a vložte potraviny. Po dosažení teploty -18 °C dejte termostat do obvyklé polohy.

7. Nezapomeňte čistit těsnění

Při mytí nebo odmrazování očistěte také gumové těsnění dveří, aby dovnitř nevnikal vzduch a nezvyšovala se spotřeba elektřiny. Jednou ročně je dobré také vysát prach na zadní straně přístroje pro snadný odvod tepla a šetření elektrické energie.

FROSTSERVIS - Petr Mrňák, Rabasova 3191/35, Ústí nad Labem, 400 11
- chladící a mrazící technika, opravy, záruční a pozáruční servis -
tel: 603 708 232, e-mail: info@frostservis.cz
Copyright ©2008 - 2019 Petr Mrňák, Created by UpFront
chladírenská technika, mrazící zařízení, Liebherr, servis